Фізіотерапевтичні методи

Фізіотерапевтичні методи

Методи оздоровлення фізіотерапією вкрай різноманітні, проте всі вони діляться на дві основні категорії – апаратні методи і методи з використанням природних фізичних факторів.

ФІЗІОТЕРАПІЯ З ВИКОРИСТАННЯМ ПРИРОДНІХ ФІЗИЧНИХ ФАКТОРІВ

Серед природних методів в фізіотерапії можна виділити водні процедури (бальнеотерапія і таласотерапія), грязелікування (пелоідотерапія), теплолікування, рухову і дихальну гімнастику, масаж і массажеподобние техніки, повітряні (геліотерапія) і сонячні ванни і багато іншого.

АПАРАТНА ФІЗІОТЕРАПІЯ

Серед апаратних фізіотерапевтичних методів провідними є такі напрямки, як електротерапія, магнітотерапія і фототерапія.

Електротерапія ділиться на процедури в залежності від виду обраного впливу – постійні струми низької напруги, змінні струми, електричне поле.

Магнітотерапія буває двох видів – змінна низькочастотна і високочастотна.

Основні види фототерапії використовують інфрачервоне, ультрафіолетове і видиме випромінювання (кольоротерапія).

Розглянемо більш докладно деякі види апаратних фізіотерапевтичних процедур.

Низькочастотна імпульсна електротерапія впливає синусоїдальні модульовані струмами низької частоти. Такі струми стимулюють м’язи і нерви, що особливо корисно для поліпшення стану м’язового апарату, відновлення хворих або пошкоджених нервових волокон, а також для схуднення. Процедура сприяє поліпшенню обмінних процесів – цим обумовлюється її ефект; УВЧ, або індуктотермія – це вплив електромагнітним полем ультрависокої частоти. Особливість впливу полягає в тому, що воно легко проникає крізь все тканини організму, прогріваючи їх, покращуючи кровопостачання і надаючи протизапальну, знеболюючу, спазмолітичну дію. УВЧ сприяє поліпшенню роботи імунної системи, допомагаючи їй боротися з патогенними мікроорганізмами. УВЧ-процедури показані при запальних захворюваннях опорно-рухового апарату, органів дихання, при гострих запальних процесах шкіри, при захворюваннях периферичної нервової системи.

Інфрачервоне світлолікування – це вплив, який проникає в тканини на глибину 2-3 см, стимулюючи самовідновлення пошкоджених тканин, знімаючи спазми і біль, поліпшуючи тканинний обмін. Інфрачервона фототерапія показана при таких захворюваннях, як бронхіт, пневмонія, артрит, неврит та інші. Фототерапія із застосуванням ультрафіолету застосовується при підвищеній проникності судин, демінералізації кісток, при карієсі і рахіті у дітей.

Дарсонваль – процедура впливу на організм імпульсними змінними струмами високої частоти і напруги. Зазвичай дарсонваль застосовується для впливів місцевого характеру, що дратують нервові рецептори шкіри і слизових оболонок. Показання до застосування: захворювання лор-органів, деякі стоматологічні захворювання, псоріаз, дерматози, судинні захворювання.

Як видно з вищезгаданого, фізіотерапевтичні процедури використовують для профілактики простудних і шкірних захворювань, захворювань опорно-рухової системи, шлунково-кишкового тракту, нервової і серцево-судинної систем. Багато фізіотерапевтичні процедури також мають широке застосування в реабілітації після перенесених важких захворювань, а також у профілактиці захворювань хребта і дихальної системи.